Kam s nákladem? No přece na střechu!

Jak by mělo vypadat vaše vysněné auto? Pravděpodobně by mělo mít nulové provozní náklady, perfektní jízdní vlastnosti, pořádný odpich a zrychlení… A taky by mělo uvézt vše, co potřebujete. Všechny tyhle body jsou do značné míry sci-fi, zejména pokud by se všechny měly promítnout do jednoho opravdu optimálního vozu. S posledním bodem se přeci jen dá něco dělat. Žádné zázraky, fyzikální zákony pochopitelně platí všude, hmota stále ještě zůstává hmotou.

Řadu potíží s nedostatkem prostoru pro zavazadla lze levně a efektivně vyřešit. Pojďme se nejprve podívat na velikost zavazadlového prostoru aktuálně prodávaných modelů největší tuzemské automobilky:

  • Škoda Fabia: 330 litrů
  • Škoda Kamiq: 400 litrů
  • Škoda Octavia: 610 litrů
  • Škoda Kodiaq 710 litrů

Nutno dodat, že ve Škodovce si zavazadlového prostoru cení více než v řadě jiných automobilek a všechny uvedené modely patří ve své třídě k absolutní špičce, pokud jde velikost kufru. Třeba Kodiaq se podle recenzentů může pochlubit „gigantickým“ kufrem, a to i v kontextu středně velkých SUV, které patří k největším osobním autům na trhu.

Kvalitní střešní box

I přesto se může stát, že před cestou na rodinnou dovolenou budete bezradně přešlapovat u své Octavie a přemýšlet, kterou část zavazadel necháte doma. Nebo bude lepší odložit jedno z dětí u babičky a vyrazit bez něho, abyste se do auta vešli? Ne, nebojte, takhle dramatická řešení naštěstí není třeba. Tedy pokud si všechny vaše ratolesti společnou dovolenou zaslouží.

Vaše potíže vyřeší kvalitní střešní box, například Thule Vector L. Ten má sám o sobě objem 420 litrů. S trochou nadsázky tak lze říci, že je to stejně, jako kdybyste s sebou na dovolenou vzali ještě jedno auto. Nepotřebujete však ani druhého řidiče, ani peníze navíc na extra dálniční známky a poplatky. Plně naložený střešní box sice zvýší spotřebu vašeho auta, ale určitě neprojedete tolik, kolik by spotřebovalo druhé auto, třeba Fabia.

Správné používání střešního boxu má však svá specifika a objem není jediný ukazatel, kterým byste se měli řídit. Tedy pokud nechcete, aby vám náklad doslova a do písmene spadl na hlavu. Většina osobních automobilů má omezenou nosnost střechy. Obecně platí, že čím větší a robustnější auto, tím více si můžete dovolit na střechu naložit, ale najdou se pochopitelně i výjimky.

Myslete na svůj náklad

Udávaná maximální nosnost boxu Vector L je 75 kilogramů, a tu rozhodně není dobré překračovat. Box by si sice s větším nákladem poradil, vaše auto však spíše nikoli. Berte v potaz, že box samotný váží zhruba 30 kilogramů, a tak vaše auto při plném naložení poveze na střeše více než metrák. V manuálu od výrobce by mělo být specifikováno maximální přípustné zatížení střechy, tenhle údaj si před naložením boxu pro jistotu zkontrolujte.

Do boxu je vzhledem k velkému prostoru a relativně nízké maximální hmotnosti nákladu vhodné umístit taková zavazadla, která jsou velká, ale spíše lehká. Boxy se tak skvěle hodí k přepravě lyží, snowboardů, draků na kiting, surfů, skládacích koloběžek a dalšího sportovního vybavení. Naopak stavební materiál byste měli raději naložit do kufru.

Praktické vychytávky

Vector L je navýsost praktický střešní box. Jeho aerodynamický tvar zaručuje, že dopad na jízdní vlastnosti vašeho auta bude minimální, i pokud box naložíte až na hranici jeho kapacity. Vnitřek boxu je měkčený, aby se nepoškodila přepravovaná zavazadla, například již zmíněné sportovní vybavení. A pokud máte vyšší auto, určitě vás potěší také speciální zvedák Thule BoxLift, díky kterému tenhle třicetikilový box zvládne snadno zvednout a nainstalovat jedna osoba. A to i v případě, že máte vysoké auto.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vector se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *